FOODTASTIC

Foodtastic! pārstāv trīs uztura speciālistes – Dagne Kantāne, Baiba Bremmere un Līva Naudiņa-Saliņa. Komandas speciālistes ir ieguvušas izglītību Rīgas Stradiņa universitātē – bakalaura grāds veselības aprūpē ar kvalifikāciju “uztura speciālists”, kā arī maģistra grāds Uzturzinātnē.

Strādājot ieguvušas plašu pieredzi veselīga dzīvesveida, tostarp uztura lekciju un praktisku nodarbību organizēšanā gan bērniem, gan pieaugušajiem, tāpat arī individuālu konsultāciju vadīšanā, uztura plānu izstrādē, pētniecībā, veselības aprūpes un sabiedrības veselības veicināšanas sfērā.

Cilvēki ik dienas meklē atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar veselīgu dzīvesveidu. Vēlas dzīvot brīvāk, izskatīties un justies labāk, bet bieži vien, lai mainītu savus ikdienas ieradumus, nepietiek tikai ar šīm atbildēm jeb zināšanām – ir jārīkojas! Foodtastic komanda vēlas ikvienam dot iespēju patiesi piedzīvot un izprast veselīga dzīvesveida nozīmi un galvenais – rast prieku katrā veselīgā izvēlē.

    Foodtastic mērķis HELSUS 2017 festivālā ir motivēt cilvēkus veselīgām pārmaiņām. Ikkatrs apmeklētājs sev varēs gūt gan noderīgas atziņas, gan praktiskus padomus, neskatoties uz to, vai ir veselīga dzīvesveida entuziasts jau ilgāku laiku vai tikai pamazām to iepazīst. Foodtastic pieeja komunikācijai nodrošinās saturiski pilnvērtīgi pavadītas dienas un mudinās dzīvot veselīgāk jau šodien.

IERADUMS VAI LĒMUMS?

     Pēdējā laikā cilvēku vidū aktuāla kļuvusi tendence interesēties par apšaubāmām diētām un neskaidrām metodēm savas veselības un dzīvesveida uzlabošanai, tāpēc mūsu darbs kļuvis vēl intensīvāks. Jo vairāk strādājam, jo vairāk mūsos rodas apziņa, ka katram, kas mūsu redzamības lokā nonācis, ir nepieciešama pavisam cita pieeja, un, piemēram, ķermeņa masas samazināšanai ir vajadzīgs kas vairāk par izcilām uztura zināšanām vai dzelžainu, līdz nepazīšanai izmainītu dienas režīmu, kas dzen izmisumā. Bez šaubām, arī tas strādā, tikai jautājums, cik ilgi.

     Darbojoties kā kārtīgiem uztura speciālistiem pienākas, sniedzot rekomendācijas, sastādot ēdienkartes un pieņemot klientus uz atkārtotām konsultācijām, mēs tik tiešām palīdzam, taču paralēli tam nojaušam, ka tikai daļa cilvēku sniegtos padomus paņems sev līdzi ilgtermiņā. Mēs ticam, ka ir jābūt vēl citai, efektīvākai pieejai, kā šo pareizo izvēļu un darbu ķēdīti pavilkt garumā un padarīt bezgalīgu, lai nebūtu pārrāvumu un arvien jaunu starta pozīciju. Lai veselīgs dzīvesveids būtu nevis īsa sprinta distance, bet kārtīgs maratons. Vēloties rast risinājumu, tiek izzināti dažādi veidi, kā šo produktivitāti panākt. Gan mūsu praksē, gan interesējoties par citu uztura speciālistu ikdienas darba stāstiem, ir novērojama tāda kā cilvēku rotācija no vienas diētas pie nākamās, no vienas notievēšanas metodes pie citas. Cilvēki ir nemitīgā meklēšanas stadijā, cenšoties netīšām uzskriet virsū tam vienīgajam un pareizajam. Mēs ķersimies pie lietas un teiksim, lūdzu apstājies, iespējams, viens no nemitīgā apļa vaininiekiem ir Tavi ieradumi.

        Mūsu darba pamatā ir ideja un pierādītas atziņas par to, ka gandrīz pusi ikdienā veicamo darbību veido nevis lēmumi, bet gan ieradumi. Mēs vairāk koncentrējamies uz uztura ieradumu analizēšanu, bet noteikti negribam apgalvot, ka tā ir atsevišķa sadaļa, kuru iespējams atraut no pārējās dzīves gaitas. Tā nav. Uztura ieradumi iet roku rokā ar citiem sadzīves ieradumiem (darbu organizēšana, fizisko aktivitāšu veikšana, komunicēšana utt.). Kā veidojas ieradumi? Mūsu smadzenes noteiktu darbību secību pārvērš automātiskā rutīnā jeb ieradumos. Jo biežāk kādu darbību veicam, jo lielāks automātiskais režīms iestājas. Piemēram, ieejot virtuvē, attaisām ledusskapi un paņemam kādu uzkodu vai pie tējas piekožam cepumus pat tad, kad īsti neesam izsalkuši. Ieradumi nekad nepazūd pavisam, tomēr negatīvās tendences varam nomākt un veidot jaunus, pozitīvus ieradumus.

      Kopā analizēsim, diskutēsim un praktiski darbosimies, tāpēc tiekamies festivālā HELSUS 2017 Uztura dārzā!

AKTIVITĀTES

  • Uztura speciālista ekspress padomi.
  • Individuālas ķermeņa kompozīcijas (svara, tauku un muskuļu masas procenta, ķermeņa masas indeksa, vidukļa apkārtmēra, pamatvielmaiņas) noteikšana ar iepriekšēju pierakstu pie uztura speciālista. Pakalpojuma cena – 5 EUR, ilgums – līdz 20 minūtēm.
  • Veselīgo uzkodu degustēšana, sensoro īpašību vērtēšana.
  • Mini lekcijas par tēmām: “Ieradumu cilpa”, “Saldās garšas rūgtā patiesība”, “Veselīgie našķi”.
  • Veselīga dzīvesveida izaicinājumi – uztura un garšas eksperimenti un izturības vingrinājumu sacensības.
  • Interaktīvas spēles bērniem.